19
Ağu

JEAN-LOUIS DENIOT TARİHİ BİR FRANSIZ MANORUNU DENEYİ YÜKLÜ

Evi eskimiş bir yol olarak buldu: bir gazete ilanıyla. Paris merkezli ELLE Decor A-List mimarı ve iç mimar Jean-Louis Deniot, “Bu kadar basitti” diyor.

Dünya çapında birçok mekanı dekore ettikten sonra, kendisi ve ortağı 1stdibs .com’un kurucu ortağı William Holloway, kendilerine ait bir yer arıyorlardı – şehir dışında, ancak şehir dışında da değil. Deniot, 2000 yılında, Condé prenslerinin tarihi evi ve daha yakın zamanda dünyaca ünlü bir sanat müzesi olan Château de Chantilly yakınlarındaki yıkık dökük bir kır evinin reklamıyla karşılaştı.

Yirmi yıl sonra, bir zamanlar harap olan bu ev – şimdi tamamen yenilenmiş – gerçek bir kaçış haline geldi: İkili, Fransız hükümetinin sıkı koronavirüs kilitlenmesini aşmak için burada geri çekildiler. Çift toplamda yaklaşık 12 hafta kaldı ve kışın yerini ilkbahara bırakırken, ilkbahar yaza dönerken çevredeki bahçelerin oturma odasının yükselen pencerelerinden evrildiğini izledi. Deniot, “Her gün manzaranın yavaş ama emin bir şekilde değiştiğini görebiliyordunuz” diyor.

Yaratıcı akıl için, bir ay sürecek bir hapis cezası ya bir lütuf ya da bir lanettir. Bazı sanatçılar sosyal hayatın elektriksel uyarısına, sohbetin cazibesine, kentsel maskaralığın sürekli kaosuna ihtiyaç duyar. Ancak diğerleri, huzur ve sessizliğin genişleyen boşluğunda gelişiyor ve onlar için salgın, suçluluk duygusu ile üretken bir deneyim oldu.

Neyse ki, Deniot bu ikinci kategoriye giriyor. 2020 ilkbahar ve yaz aylarında olduğu kadar çok sayıda projeyi hiçbir zaman bu kadar çabuk bitirmediğini söylüyor.

“İzolasyon, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir, çünkü sıkıldığınızda, işte o zaman yaratıcı olursunuz” diye açıklıyor. Evin oturma odasına yerleştirildi, yine evden çalışan bir ekibi yönetti ve grup, dünya çapında 20 farklı lokasyonda hızlı bir şekilde tasarım projelerinden geçti ve son teslim tarihlerini erken karşıladı. Bu başarıyı çevresinin rahatlığına bağlıyor. “Alan çok uyumluydu” diyor. “Burada olmanın bir rahatlık seviyesi var.”

Bu rahatlık hissi yıllarca süren özenli yenilemeden sonra gelir. Paris’in sadece 30 mil kuzeyinde yer alan ev, şehirden gün boyu ulaşmak için yeterince kolay, aynı zamanda yakındaki Charles de Gaulle havaalanından da hızlı bir yolculuk. Ancak evin misafir kabul etmeye hazır hale gelmesi uzun zaman aldı. Deniot ve Holloway onu satın aldığında, ev – en eski bölümü 1800’lere kadar uzanıyor – nesillerdir aynı aileye ait olan, evin sadece küçük bir bölümünde yaşayan ve su tesisatı veya elektriği asla güncellemeyen ev tamamen bakımsız durumdaydı.

Deniot, “O evde 20. yüzyıldan kalma herhangi bir eşyaya hiç sahip olmadınız – her yerde 19. yüzyılın izlerine sahiptiniz,” diyor Deniot ve kendisi ve Holloway anlaşmayı imzaladıklarında, hepsi için tek bir banyosu olan dokuz misafir odası olduğunu belirtti. onlar. Ancak yenileme zorluğuna hazırdı ve yarattığı şey klasik Fransız kır evi ve hatta forma bir saygı duruşu.

Deniot, “Bir Fransız kır evinin her klişesini incelemeye karar verdim,” diyor. “Bazen beklemek güzeldir.” Bu amaçla, mükemmel maison de campagne’nin tüm temel unsurları var: uyumsuz çay fincanları ve çorba kaseleriyle dolu porselen dolaplar, üzerine oturmuş kanepeler, pençe ayaklı emaye bir küvet ve uzun zamandır ölmüş olanların sade portreleri .

Ancak dekor aynı zamanda modern dokunuşların canlı bir karışımını da içeriyor – çağdaş sanat, leopar baskılar ve salondaki masanın üzerinde duran dev bir orta yüzyıl Sputnik tarzı avize. Konu bu zıtlıklardı. Deniot, “Fransız kır evini yapan şey zıtlıklar yasasıdır” diyor. “Onu ciddiye alınmamasını ve kullanıcı dostu yapan şey budur.”